Buderus Kombi Fiyatları ve Modelleri 2024

Buderus Kombi Fiyatları ve Modelleri 2024

Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Karşılaştırma için ekle
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 2
Karşılaştırma için ekle
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Karşılaştırma için ekle
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Karşılaştırma için ekle
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Karşılaştırma için ekle

Kombilerde su seviyesini nasil kontrol edebiliriz?

Cihaz üzerinde bulunan manometre üzerinden basinç okunabilir. Analog manometre olmayan cihazlarda cihaz menüsü içinden basinç seçilerek anlik basinç okunabilir. Soguk tesisatta minimum 1bar fakat optimum basinç 1-1,5 bar araliginda olmali. Genis dairelerde(su hacmi fazla olan tesisatlarda) basinci fazla yükseltmemekte fayda var çünkü basinç yükseldikçe kullanilabilir genlesme tanki hacmi, küçülür.Kombi çalistiginda isindikça basinç artacaktir. Maks. çalisma basinci 3 bar’dir. Su basinci 3bar’in üzerine çiktiginda cihaz44in emniyet ventili açarak fazla suyu tahliye eder. Basinç sabit kalmiyorsa genlesme tanki ya da tesisatta kaçak olabilir bu durumda yetkili bayi veya servis aranmalidir. Genelde kaçaklar kombiden degil tesisattan kaynaklanir.
Basinç 0,5 bar altina düstügünde cihaz arizaya geçecek ve ilgili ariza kodunu ekranda gösterecektir. Her kombide düsük basinç uyarisi bulunmayabilir bu durumda belirli periyotlarda basinç kontrolü mutlaka yapilmalidir. Haftda bir, ayda bir.
Basinç azaldiginda kombinin altinda bulunan doldurma muslugu ile su basilabilir. Su basilirken cihazin bekleme modunda ve soguk oldugundan emin olunuz.

Buderus Kombi Fiyatları ve Modelleri 2024

Kombiler kullandikça mi açilmali, sürekli açik mi birakilmali?

Evde kimsenin bulunmadigi zamanlarda isi kaybindan dolayi sicakligin çok düsmesini engellemek için min kapasite çalismasinda fayda var.
Oda termostati kullanimi ile evde bulunulmadigi zamanlarda 18-20C sicakliklar olusacak sekilde ayar yapilabilir. Eve gelmeye yakin bir zamanda konfor sicakligina (20-23C) gelecek sekilde program yapilabilir.
Kombi açma kapama dügmesi ya da sigorta kullanilarak kapatilmamalidir aksi halde tüm koruma fonksiyonlari devre disi kalir. Standby modunda birakilmalidir. Ya da yaz moduna alinabilir.

Kombi kullanmanin yakit tasarrufu açisindan avantajlari nelerdir?

Dogalgazli kombi kullanimi diger yakit tiplerine göre daha ekonomiktir. Örnek vermek gerekirse elektrikli, LPG’li kombi, kati yakitli kazan.
Kullanim suyu isitmak için LPG tüpü kullanmak ya da elektrikli sofben ya da termosifon kullanmak bugünki yakit fiyatlari ile dogalgaza göre oldukça pahali yöntemlerdir.
Kombi gibi güvenlik ve yakit tüketimi açisindan gelismis bir elektronige sahip cihaz kullanimi özellikle termostat kullanimi ile oldukça ekonomik bir isitma saglamak için uygundur. Kombilerin montaji ve kullanimi kolay, bakimi kolay, isletimi güvenlidir. Montaj yeri açisindan da fazla seçenek sunmaktadir. Boyutlari diger cihazlara göre küçüktür ve kullanma suyu ve isitmayi tek basina depolamasiz olarak yapiyor olmasi hem yatirim hem isletim maliyeti açisindan avantajlidir.

Kombi evin hangi bölümlerine konabilir?

Binalarin merdiven bosluklari ve genel kullanimina açik koridorlarina, baca duvarlari üzerine, apartman aydinliklarina, açik balkonlara, yatak odalarina ve patlayici veya kolayca alev alabilen maddelerin depolandigi mahallere baglanmamalidir. Koruyucu kabin içerisinde olmak sartiyla açik alanlara da konulabilirler.
50 kW üzeri kapasitelerdeki yakma havasini dis ortamdan alan yogusmali cihazlar, sadece cihaz odasi olarak kullanilan müstakil bir mahale tesis edilmeli ve mahal disina da elektrik salteri konmalidir. Yakma havasini dis ortamdan alan yogusmali cihazlarin tesis edildikleri mahalde, dis atmosfere açilan en az 150 cm2 serbest en kesit alanli bir menfez olmalidir.

Kombi arizalandiginda ne yapilmali?

Kombiler arizalandiginda genellikle ariza nedenine bagli olarak yazilima yüklenmis olan ariza kodlarini gösterir.
Bu ariza kodlarindan örnegin düsük basinç için olan cihaza su bastiktan sonra cihaz resetlenerek çözülebilir. Bu yönlendirmeler çagri merkezi tarafindan yapilir.
Ilgili servis birimini ya da çagri merkezimizi arayarak ariza kodu ile birlikte bilgi verebilirsiniz.

Kombi kullanirken güvenlik açisindan nelere dikkat etmeliyiz?

Kombinin bulundugu ortamdaki disa açilan menfezler kapatilmamalidir. Baca baglantisi ve gaz baglantisinin yerinden oynamamasina dikkat edilmelidir.
Kombi veya tesisat degisiminde ilgili gaz sirketinin onayi alinmali ve sizdirmazlik testleri yapilmalidir.

Buderus Kombi Fiyatları ve Modelleri 2024

Evimize uygun kombiyi nasıl seçeriz?

Evin ısı kaybının hesaplanıp buna uygun olarak mahale odaya uygun radyatörlerin yerleştirilmiş olması en ideal şarttır.Isı kaybı evin izolasyonu, yönü, duvar malzemesi yüksekliği vb. kriterlere göre değişir.
Düşük sıcaklığa göre radyatör seçimi yapıldı ise ki bu daha fazla radyatör yüzeyi demektir, yoğuşmalı kombiler rahatlıkla seçilebilir. Radyatörlerin seçimi yapılırken yayacağı ısının içinden geçen suyun sıcaklığına bağlı olacağı unutulmamalıdır.
Evin ısı kaybı ısıtma cihazını seçerken önemli bir kriterdir fakat kombi kapasiteleri sıcak kullanım suyu kapasitesine göredir. Örnek vermek gerekir ise ortalama 100 m2 bir evin ısı kaybı 10-12 kW (bu iyi izolasyon ile 5 kW dahi olabilir.) Kombi kapasiteleri 20-24-28 kW civarındadır. Bunun nedeni kullanım suyunu ısıtmak için mahali ısıtmaktan daha fazla enerji gerekmesidir.Bu noktada evin ısı kaybı çok düşük ise örn; 5 kW ama alacağımız 24 kW kombi ise mümkün olduğunca modülasyon aralığı geniş kombiler seçilmelidir.
Kullanım suyu ihtiyacı yüksek ise yani evde 2-3 banyo var ve aynı anda kullanılma olasılığı yüksek ise yüksek kapasiteli kombiler seçilmelidir. Örn; bir duştan 8-10 lt/dk su akacaktır.
Bu tip tavsiyeler uzman ısıtma montajcıları tarafından verilebilir bu nedenle uzmana danışmakta her zaman fayda vardır.

Yoğuşmalı kombilerin normal kombilere göre avantajları nelerdir?

Konvansiyonel kombilerin içinde yanma gerçekleştikten sonra yanmış gazlar yüksek sıcaklıkta bacadan atılır. Bu atık gazın içinde bir miktar su buharı bulunur ve bu su buharı enerji içerir.
Yoğuşmalı kombiler bu buharını yoğuşturarak yani sıvılaştırarak içindeki enerjiyi çekerler.Çekilen enerjiyi de tesisatınızda dolaşan , radyatörlerinize giden suya aktarırlar.Yani aslında yakıt içinde var olan enerjiyi mümkün olan en yüksek oranlarda çeker ve kullanıma dönüştürürler. Tesisattan dönen su , önce yanmış ve sıcaklığı düşürülmüş baca gazı ile karşılaşarak baca gazını tesisat suyu sıcaklığına kadar soğutur.
Yoğuşmanın gerçekleşmesi için tesisattan dönen suyun sıcaklığın 55 C ve altında olması gerekir. Bu şu demektir ısıtıcı yüzeyler buna uygun seçilmiş olmalıdır ki genellikle radyatör seçimleri büyük yapıldığından yoğuşmalı cihaz kullanımına uygundur. Ayrıca yoğuşmalı kombiler kullanılırken yoğuşma enerjisinden faydalanmak için kullanıcıların kombı gidiş suyu sıcaklığını buna göre ayarlaması gerekir(max 60-70 C radyatör için).
Yoğuşmalı kombilerde yanma odası içinde yoğuşma gerçekleştiğinden malzemelerin korozyona , aşınmaya dayanıklı olması gerekir. Konvansiyonel kombilerden daha yüksek maliyetli olmasının bir nedeni de budur.

Yoğuşmalı kombiler hangi evler için daha uygundur?

Yoğuşmalı kombiler tüm evler için uygundur. Ama max 55 C dönüş suyu sıcaklığına göre tesisatın yapılmış olması ve kullanıcının seçimi buna uygun yapması önemlidir. Aksi takdirde tüm yıl boyunca yoğuşma gerçekleşmeyeceğinden cihazdan yakıt ekonomisi açısından tam performans alınamaz.
Isı kaybı yüksek olan evlerde kuşkusuz daha fazla enerji tüketildiğinden oransal olarak daha fazla yoğuşma enerjisi kullanılır. Yoğuşmalı kombilerin –konvansiyonelde kombilere göre olan fiyat farkı daha kısa sürede dönüş sağlar.
Yoğuşmalı kombilerden en yüksek verimi alabilmek için mutlaka modülasyonlu oda kumandası kullanımı tavsiye edilir. Böylece tüm evlerde radyatör metrajına bakılmaksızın kombi gidiş suyu sıcaklığını ayarlayabilir çok soğuk günler haricinde yoğuşma veriminden sürekli istifade edilebilir.

Apartman daireleri için hangi tip kombiler uygun olur?

Apartman daireleri için her iki tip kombide uygundur.Yoğuşmalı kombiler ile daha fazla yakıt tasarrufu yapılacağı unutulmamalıdır. Normal bir apartman dairesi için 20-24 kW bir konvansiyonel veya yoğuşmalı kombi seçileblir.

Hermetik kombilerin özellikleri nelerdir?

Hermetik kombi yanma havasını dışarıdan alan fanlı cihazlardır. Yaygınlıkla konvansiyonel kombiler hermetik olarak isimlendirilse de hem yoğuşmalı hem konv. Kombiler hermetik baca sistemine sahip olabilir. Konvansiyonel kombiler doğalgazı yakar ve dışarı atarlar yoğuşma enerjisinden faydalanmazlar. Ama yeni nesil konvansiyonel kombilerde modülasyonlu fan,oda sıcaklığına göre kontrol vb. özellikler ile verimli hale getirilir. Yoğuşmalı kombiler konvansiyonel kombilere göre ortalama %10-11 daha verimlidir. Pratikte %30’lara varan tasarruf sağlanabilir.

Alacağımız kombide hangi özelliklerin mutlaka olması gerekir?

Kombi alırken verimi en önemli kriterdir mümkün olduğunca yüksek verimli bir kombi almakta fayda var. Bu nedenle yoğuşmalı kombiler mutlaka düşünülmelidir.
Tek veya çift eşanjörlü olması çok önemli bir kriter olmayabilir. Çift eşanjör kullanım suyu konforunu artırıcı bir etkendir. Yani daha kısa sürede istenilen sıcaklıkta kullanım suyu elde etmek çift eşanjörlü kombi ile mümkündür. Ama dayanım ve verim açısından konvansiyonel bir kombide tek veya çift eşanjör ayrımı yapmak doğru olmaz.
Mutfak veya oturulan mahalde kullanılan cihazların sessiz olması önemli bir kriter olabilir. Dur-kalk sesi ve su sirkülasyon sesleri rahatsız edici olabilir.
Verim dışında, kullanımının kolay olması , hata kodlarını anlaşılır şekilde göstermesi , modülasyonlu oda veya dış hava kumandaları ile kullanılabilmesi, uzun ömürlü olması, kimi yerlerde boyutları önemli seçim kriterleridir.

Müstakil evler için uygun kombi çeşitleri hangileridir?

Müstakil evlerde de yine hem konvansiyonel hem de yoğuşmalı kombiler kullanılabilir, ancak ısı kaybının fazla olması nedeniyle ısı ihtiyacı yüksek olacaktır ve bu nedenle yoğuşmalı kombiler daha ekonomik işletim sağlarlar.
Kullanım suyundaki konfor önemli ise örn; banyo sayısı fazla ise, jakuzi vb. var ise bu durumda boylerli bir cihaz kullanmakta fayda vardır. Su önceden depolanmış olacağından dakikada alacağınız sıcak su miktarı daha fazla olur ve sıcaklık dalgalanması yaşanmaz. Bazı müstakil evlerde duvar tipi kazan ve entegre ya da harici boyler, konfor açısından daha uygun bir çözümdür.

Kalabalık aileler için kombi çeşitleri hangileri?

Ailenin kalabalıklığından ziyade evin ısı kaybı yani büyüklüğü, yönü duvar yapısı, yüksekliği vb özellikleri önemlidir. Kullanım suyu kapasitesi belirlemede banyo sayısı ve aynı anda kullanılma olasılığı dikkate alınır. Cihazdan dakikada alınması istenen su miktarı ne kadar çoksa yani aynı anda ne kadar fazla musluk açık olacaksa kombinin kapasitesi de o kadar büyük olmalıdır.

Kombi alırken hangi satış sonrası hizmetlerin olmasına dikkat etmeliyiz?

Üretici firmanın yetkili servis sayısı, yaygınlığı, servislerin yetkinliği, yedek parça bulunabilirliği önemlidir.

Buderus Kombi Fiyatları ve Modelleri 2024

kombiciniz
Logo
Ürünleri karşılaştır
  • Toplam (0)
Karşılaştırma
0